Kinek, hogyan, és miért fejlesztjük a várost? Hogyan lesz a belváros zöldebb, élhetőbb és kell-e, hogy az legyen? Őslakosok kontra biciklis dzsentrifikálók, kié az utca? Ilyen, és hasonló kérdésekről fogunk beszélgetni a városfejlesztési találkozónkon, ahol a RÉV8 projektjeit szeretnénk bemutatni a Déri Miksa utca átalakításától kezdve, a Magdolna negyed forgalomcsillapításán át a mikroparkokig. Józsefvárosban kisebb és nagyobb helyszíneken valósítunk meg kísérleti jellegű projekteket, és ezekből mindig nagyon sokat tanulunk. Például azt, hogy: tök jó, de ne itt!
14.00 - 15.00
BEMELEGÍTŐ ELŐADÁSOK
15.00 - 16.00
KIÉ AZ UTCA?
16.20 - 17.20
KEVESEBB KÖZLEKEDÉS, TÖBB ÉLET
17.20 - 18.20
A BELVÁROSI KLÍMAADAPTÁCIÓ BONYODALMAI
18.40 - 19.40
TÖK JÓ, DE NE ITT!
20.00 - 21.00
FILMVETÍTÉS
Rádai Dániel
Józsefváros városfejlesztésért felelős alpolgármestere
Rádai Dániel várostervező-urbanista, Józsefváros városfejlesztésért és rekreációért felelős alpolgármestereként élettel teli, reziliens és kooperatív városrészekért dolgozik. Rendíthetetlenül hiszi, hogy a városokban megvan a válasz az előttünk álló kihívásokra, de csak akkro, ha a megfelelő irányból közelítünk. A Delfti Műszaki Egyetemen szerzett mesterdiplomája után nemzetközi projekteken dolgozott, erőfeszítései főként a stratégiai tervezés és a taktikus urbanisztika keresztmetszeteiben összpontosulnak sérülékeny társadalmi és fizikai környezetekben.
jozsefvaros.hu/otthon/varosfejlesztes/
Bindics Gábor dolgozott a londoni National Portrait Galleryben, és alapított néma filmeket játszó mozit Párizsban. Gábor emellett a Cultural Centre Dunaj és a Švihaj Šuhaj biciklisfutár szolgálat alapítója is. Jelenleg a pozsonyi Régi Vásárcsarnok vezetője, aktuálisan a város köztereit összefogó Ring kezdeményezésen és a Grössling fürdő felújításán dolgozik a pozsonyi Metropolitan institute of Bratislava kötelékében.
Bindics Gábor
Metropolitný Institute Bratislava
Polyák Levente
Eutropian, KÉK
Polyák Levente urbanista, kutató és várospolitikai szakértő. Építészetet, urbanisztikát, szociológiát és művészetelméletet tanult Budapesten és Párizsban, doktori fokozatát a Közép-európai Egyetemen szerezte meg. Kutatott és tanított számos európai egyetemen és New Yorkban. Urbanistaként Párizs, Bécs, Róma, Budapest és New York fejlesztési projektjeiben is dolgozott. A Kortárs Építészeti Központ tagjaként számos, a város és az építészet aktuális jelenségeit körbejáró rendezvényt szervezett. A Cooperative City platform szerkesztője és az Eutropian Research & Action társalapítója. Szakértőként dolgozik az URBACT és az Urban Innovative Actions programokban.
Tóbiás Lonci / RÉV8
moderátor
Közterületi kísérletezés Józsefvárosban
Kié az utca? Az, hogy hogyan gondolkodunk a közterületekről és azok szerepéről, folyamatosan változik. A kerületben jellemző kis lakásméret mellett különösen fontosak a közterek, ahol pihenni, közösségi életet élni, enni, játszani lehet. Az elmúlt években több olyan projekten dolgoztunk Józsefvárosban, ami valahogy másként tekint a köztérre, mint korábban. Rengeteg izgalmas helyzettel, dilemmával és olykor kudarccal találtuk szembe magunkat. De mi kell ahhoz, hogy egy ilyen projekt jól működjön? Vagy inkább kicsoda? Hogyan lehet kulcsszereplőket találni, akik megalapozhatják egy-egy projekt sikeres utóéletét? A kerekasztal résztvevőivel arról is fogunk beszélgetni, hogy civil szereplőként hogyan kezdtek bele ők maguk közterületi kísérletezésekbe, milyen tapasztalatuk van az önkormányzati együttműködések kapcsán, és hogyan látják azt, hogy mitől működhetnek jól ezek a projektek?
Petrik Bence / Népszínház Járdafeszt
Petrik Bence józsefvárosi lakos, a Népszínház Járdafesztivál szervezője. A közterület használatával kísérletező rendezvényük célja a Népszínház utca sokszínű gasztronómiájának és kulturális életének bemutatása, és ezzel az utcáról alkotott negatív előítéletek lebontása.
Kobrizsa Ádám / Mindspace
Kobrizsa Ádám 20 éve végzett a Budapesti Műszaki Egyetemen építőmérnökként. Azóta aktívan dolgozik kulturális alapú városfejlesztési projektekben, 11 éve a Mindspace Nonprofit Kft. egyik alapítója és vezetője.
Bőczén Árpád / KÖME
Bőczén Árpád, építész, örökséginterpretációs szakember a Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete / KÖME alapító elnöke. Érdeklődésének középpontjában az építészet és a táj kulturális, művészeti és társadalmi vonatkozásai állnak. Az egyesülettel idén kezdett bele több józsefvárosi köztér kísérletbe: elkezdett kialakítani egy nyitott helyet a Népszínház u. 26-ban, mikroparkot nyitott a RÉV8-cal együttműködésben és birtokba vett egy Népszínház utcai telefonfülkét.
Ongjerth Dániel / 11_11
Ongjerth Dániel kulturális menedzser, tanulmányait a Pázmány bölcsészkarán és a berlini Freie Universitäten végezte. Pályáját a Tűzraktárban, a 2000-es évek egyik legnagyobb hatású kulturális ingatlan revitalizációs projektjében kezdte, itt találkozott azzal, hogy a kultúra egész városrészek sorsát fordíthatja jobb irányba. Később ebben a szellemben szervezte a Fogasház Kulturális Befogadóteret. Mátyási Péterrel és Pap Lénárddal 2012-ben fogtak bele a 11_11 műteremhálózatának kiépítésébe XI. kerület tulajdonában lévő, régóta üresen álló ingatlanaiban, 2022-ben a VIII. kerületi ingatlanokat is használatba vettek. Dániel emellett dolgozott az INDA Galéria vezetőjeként, valamint részt vesz a Margit-negyed program kidolgozásában és megvalósításában.
Biczók Péter / RÉV8, Város és Mobilitás Intézet
Forgalomcsillapítás a Magdolna negyedben
A közterületek legnagyobb részét közlekedésre tartjuk fenn. Miközben a lakosok fákat, kényelmet, egészséges életteret kívánnak, a legnagyobb teret mégis a közlekedési rendszernek adjuk. A jelenlegi közlekedésmérnöki tervezés nem megtűri ezt a gondolkodásmódot, hanem kiszolgálja: az az elsődleges, hogy autóval el lehessen férni, le lehessen parkolni, aztán utána - ha marad hely - akkor gondolhatunk járdára, kerékpározásra. Az infrastruktúrát meghatározza a jogrendünk, ami hatással van nyelvezetünkre és a bevett gyakorlatainkra is. Egyirányú utcákról beszélünk, pedig gyalogosan, rollerrel, kerékpárral több irányú egy utca, és táblákat helyezünk ki a gépjárművezetők számára a gyalogos terület rovására. Ha pedig ránk dudálnak, összerezzenünk.
Mit valósítottunk meg Józsefvárosban forgalomcsillapítás néven? Milyen a szabályok kötnek minket, amik a közlekedést, és nem az elérést helyezik előtérbe? Csökken a forgalom, vagy csak áthelyeződik? Milyen mintákat érdemes követni, és mire számíthatunk a következőkben?
Szabó Gábor / Budapest Közút
Budapest Közút műszaki vezérigazgató-helyettese. A társaság irányítása alatt álló szervezete felelős a fővárosi kezelésű utak kezeléséért, üzemeltetéséért, valamint a főváros teljes területén a forgalomtechnikáért beleértve aforgalmi rendet, a burkolati jeleket, a KRESZ-táblákat és jelzőlámpákat.
Molnár Berta / BKK
Berta urbanistaként a BKK Infrastruktúra és köztérhálózat fejlesztés csapatát erősíti, ahol építőmérnök, közlekedésmérnök, tájépítész és városépítész kollégáival együtt azért felelnek, hogy a Budapest utcái és közterei a város- és közlekedésfejlesztési stratégiai céloknak megfelelően alakuljanak át, mint a fenntarthatóság, élhetőség, közlekedésbiztonság, emberközpontú tervezés, hozzáférhetőség.
Biczók Péter / RÉV8, Város és Mobilitás Intézet
Emődy Barbara / Magyar Kerékpáros Klub
Emődy Barbara építőmérnök, diplomája megszerzése után 25 évig úttervezőként dolgozott, majd 2 évvel ezelőtt döntött úgy, hogy a civil szférában folytatja munkáját, ahol a fenntarthatóságért és az élhető városokért fog küzdeni. Ebben szerepet játszott, hogy a Kertészeti Egyetem tájépítész szakára is járt, ahol megismerte az emberközpontú tervezést. Jelenleg a Magyar Kerékpárosklubnál mérnökként dolgozik.
"Őszintén hiszek a klub jelmondatában, amely magába foglalja az én célomat is: »Ahol jó kerékpározni, ott jó élni«*."
* idézet László Jánostól, a Magyar Kerékpárosklub volt elnökétől
Bereczky Ákos / Értékterv Kft.
moderátor
Bereczky Ákos, építőmérnök. Korábban évekig Budapest kerékpáros stratégiai koordinációjával foglalkozott a BKK-nál és Budapest aktuális kerékpárfogalmi főhálózati tervének egyik készítője. Jelenleg az Értékterv Kft. mikromobilitási szakértője. A gyalogos- és a kerékpárközlekedés magyarországi és budapesti történetének továbbá az iskolai mobilitási szokások kutatója.
Győrfi Dániel / RÉV8
Mikroparkotól a Déri Miksa utcáig
moderátor
Mikroparkotól a Déri Miksa utcáig
Az utóbbi években úgy tűnik, a környezeti disztópiák világa elkezdett beszivárogni a mindennapjainkba. A villámárvízek révén egyre többször válik Nagykörút kanálissá, nyaranta pedig aki csak tud, vidékre menekül a hőguta elől. Az ökologiai válságtünetek tudatosabbá teszik a városlakókat: a klímavédelem fogalmát egyre inkább az adaptáció, tehát az alkalmazkodás diskurzusa veszi át, sokat hallunk méhlegelőkről, minierdőkről és esőkertekről, és egy-egy fakivágás lassan vállalhatatlan politikai kockázattá válik.
De hogy lesz a miniprojektekből rendszerszintű átalakulás? Elég-e a zöldítés, vagy ennél komplexebb gondolkodásra van szükség? Van még elég időnk, hogy felkészüljünk ezekre a válságokra, vagy inkább szabaduljunk meg a belvárosi lakásunktól, amíg még ér valamit? El tudunk-e képzelni egy ellenállóbb várost, ami kibírja a megpróbáltatásokat?
A beszélgetésen megkeressük a klíma reziliens Budapest már megvalósult darabkáit, és megpróbáljuk belőle összeilleszteni a jövőálló várost. Ezután pedig megtárgyaljuk, hogy kiknek az együttdolgozása kell ennek az eléréséhez: mi az, amiben jól állunk és miben fejlődhetnénk még?
Pápai Veronika / Openspace Kft.
Az OpenSpace Kft. vezető tervezője. 12 évig dolgozott a FŐKERT Nonprofit Zrt. tervezőirodájában, ahol a zöldfelületekkel kapcsolatos valamennyi szakterület működését és problémáit megismerte. Itt értette meg, hogy tervezőként szem előtt kell tartani, mennyi tényezőtől függ a zöldfelület megvalósulása és utóélete. Egy park, egy élő rendszer, nem csupán a tervlapon megjelenő forma-játék. Az ökológiai szemléletű tervezés célja, hogy a lakossági igények, az üzemeltetői lehetőségek és az ökológiai adottságok összehangolása után kvázi önfenntartó rendszerek jöjjenek létre. A zöldfelületek ezáltal nemcsak vizuális és rekreációs élményt nyújtanak majd, de ökológiai, klimatikus és infrastrukturális hatásuk is jelentős.
Fülöp Bence / Trinity Enviro Kft.
Fülöp Bence a Budapesti Műszaki Egyetemen végzett környezetvédelmi, vízgazdálkodási és klímaváltozási rendszerekre specializálódott építőmérnök. Különböző pozíciókban a világ öt földrészén dolgozott. Főként döntéselőkészítő dokumentumokat készített hazai kormányzati, és nem kormányzati szervezeteknek, számos uniós szervezetnek, a Világbanknak, a UNDP-nek és nagy nemzetközi cégek részére. Vezetett multidiszciplináris kutatást a Balaton klímaadatív jövőképének megalkotása érdekében, a szabadonbalaton kezdeményezés alapító tagja, a Trinity Enviro és az Alkamazott Víztudományi Intézet ügyvezetője. A MTA-BME Fenntartható Technológiák Nemzeti Program kutatója, jelenleg többek között a budapesti csapadékvízgazdálkodás klíma állékonnyá tételén dolgozik.
Bardóczi Sándor / Budapest főtájépítésze
Budapest főtájépítésze. Táj- és kertépítészmérnök diplomájának megszerzése után tervezőként dolgozott számos projekten, többek között a Tokaj-Hegyalja világörökségi területté nyilvánításán, a Szigetköz és a hazai Duna szakasz rehabilitációs tervein. Dolgozott Budapest, Sopron, Eger, Vecsés, illetve Miskolc településrendezési tervein, Integrált Településfejlesztési Stratégiáiban. Vezető tervezője volt a Polgár, Kálvária-domb és a Máriagyűdi kegytemplom és zarándokhely környezetrendezésének. Vezetőségi tagja volt a Magyar Építész Kamara Táj-és kertépítész tagozatának és a Levegő Munkacsoportnak. Szakíróként, szerkesztőként megjelent az Építészfórum hasábjain. A Budapesti Corvinus Egyetem címzetes egyetemi docensi címet adományozott számára a tájépítészeti felsőoktatásban óraadó tanárként való munkájáért. Szakírói munkásságát 2012-ben Ezüst Ácsceruza-díjjal, szakmai munkáját 2022-ben Év Tájépítésze-díjjal ismerték el.
Tatai Zsombor / BFVT
Tatai Zsombor tájépítészmérnök, a Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft. környezettervezési irodájának vezetője. A Fővárosi Önkormányzat feladatkörébe tartozó településfejlesztési és rendezési tervek zöldfelületi és tájrendezési szakterületi munkarészeinek elkészítése mellett több olyan ágazati jellegű stratégiai terv felelős tervezője, mint például a Radó Dezső Terv (Budapest Zöldinfrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akcióterve), a Budapest klímastratégiája, és az Óbudai-sziget stratégiai tervei. A stratégia tervezés mellett kisebb léptékben is foglalkozik a közterületek klímaadaptív felújításának kérdéseivel. Legújabban a VI. kerületi Csengery utca Stockholm módszerű fatelepítésének tervezésekor és a készülő, szivacsváros témájú Zöldinfrastruktúra füzet készítésében keresi kollégáival az újabb megoldásokat a klímaváltozás kihívásaira.
Gerencsér Lilla / RÉV8
Részvétel a városfejlesztésben: eszköz vagy cél?
Tök jó, de ne itt! Ha nem is szó szerint, de többször kaptunk már hasonló visszajelzést józsefvárosi kisebb-nagyobb beavatkozásunkra. A város mindig valakinek a hátsó kertje is egyben, de mit tehetünk, hogy tovább lépjünk ezen a hozzáálláson? A részvétel a válasz, az elérendő cél vagy egy eszköz, hogy jobban megértessünk magunkat és megértsünk másokat?
Mindannyian egyet értünk abban, hogy fontos a részvétel, a módja viszont különböző lehet a beavatkozás súlyától, léptékétől és időtartamától függően. A szakmai szempontok sokszor viszont szembe találják magukat az alapos bevonáshoz szükséges idő és energia igénnyel. Attól függően, hogy kit kérdezünk, nagyon különböző válaszokat kaphatunk arra, hogy mit jelent számára a részvétel, arról pedig még inkább, hogy kitől, mit, mikor érdemes megkérdezni? Meghívott előadóikkal arról is fogunk beszélgetni, hogy saját munkájukban milyen szerepe van a részvételnek, és hogy hogyan lehet fejleszteni a részvételi folyamatokat?
Udvarhelyi Tessza / Józsefvárosi Közösségi Részvételi Iroda
Udvarhelyi Tessza kulturális antropológus és környezetpszichológus, számos civil szervezet alapítója (A Város Mindenkié, Közélet Iskolája). 2019 óta a Józsefvárosi Önkormányzat Közösségi Részvételi Irodáját vezeti, melynek célja az önkormányzat és a lakók közötti viszony átalakítása és a helyi demokrácia fejlesztése.
Horváth Betti / meet
Horváth Betti, a meet perspectives service designere. Tájépítészként részvételi tervezésben szerzett tapasztalatai után kezdett el mélyebben foglalkozni a design gondolkodás módszerével. Foglalkoztatja a service design eszközeinek várostervezésben való alkalmazása a klasszikus tervezési folyamatok megkérdőjelezésére, a lakosok- használók igényeire szabott városok és szolgáltatások tervezése.
Kovács Bendegúz / BKK
Kovács Bendegúz 2022 szeptemberétől részvételiségi szakértőként kezdte munkáját a BKK-nál. Tanulmányait regionális és környezeti gazdaságtan szakon végezte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Karriere kezdetétől a városfejlesztés és a kommunikáció határterületeivel foglalkozik. Dolgozott zöldfelület-örökbefogadási programokon, és európai uniós kutatás-fejlesztési projekteken. Szervezett városi tematikus sétákat a budapestieknek, segített multinacionális cégek sajtókommunikációs feladataiban, és nagy állami infrastrukturális beruházások társadalmasítási folyamatait koordinálta. Célja, hogy tapasztalataival hozzájárulhasson a BKK társadalmi kapcsolatainak erősítéséhez, továbbá, hogy minél több budapesti és fővárosba érkező számára legyen vonzó és versenyképes a fenntartható közlekedési módok széles tárháza.
Bindics Gábor
Metropolitný Institute Bratislava
Bindics Gábor dolgozott a londoni National Portrait Galleryben, és alapított néma filmeket játszó mozit Párizsban. Gábor emellett a Cultural Centre Dunaj és a Švihaj Šuhaj biciklisfutár szolgálat alapítója is. Jelenleg a pozsonyi Régi Vásárcsarnok vezetője, aktuálisan a város köztereit összefogó Ring kezdeményezésen és a Grössling fürdő felújításán dolgozik a pozsonyi Metropolitan institute of Bratislava kötelékében.
Kurucz Olívia / RÉV8, UFLab
Építészként vallom, hogy a városok az emberekért vannak és feladatom megteremteni a köztük lévő kapcsolatot. Munkám minden területén a város és az egyén viszonyát keresem: teszem ezt tervezői szerepben, részvételi tervezésekben, oktatói, kutatói, önkormányzati és egyesületi tevékenységemben egyaránt. A jelenlegi párbeszédhiányos környezetben fontosnak tartom olyan közös platformok létrehozását, amelyek elősegítik a város szereplői közötti párbeszédet, ezért DLA doktori disszertációm és a BME UFLab kutatóműhely keretein belül játékosított eszközöket fejlesztek az urbanisztikai részvételi tervezések elősegítésére.
moderátor: Polyák Levente / Eutropian, KÉK
Salamon András Városlakók c. filmje
Kinek, hogyan, és miért fejlesztjük a várost? Hogyan lesz a belváros zöldebb, élhetőbb és kell-e, hogy az legyen? Őslakosok kontra biciklis dzsentrifikálók, kié az utca? Ilyen, és hasonló kérdésekről fogunk beszélgetni a városfejlesztési találkozónkon, ahol a RÉV8 projektjeit szeretnénk bemutatni a Déri Miksa utca átalakításától kezdve, a Magdolna negyed forgalomcsillapításán át a mikroparkokig. Józsefvárosban kisebb és nagyobb helyszíneken valósítunk meg kísérleti jellegű projekteket, és ezekből mindig nagyon sokat tanulunk. Például azt, hogy: tök jó, de ne itt!
14.00 - 15.00
BEMELEGÍTŐ ELŐADÁSOK
15.00 - 16.00
KIÉ AZ UTCA?
16.20 - 17.20
KEVESEBB KÖZLEKEDÉS, TÖBB ÉLET
17.20 - 18.20
A BELVÁROSI KLÍMAADAPTÁCIÓ BONYODALMAI
18.40 - 19.40
TÖK JÓ, DE NE ITT!
20.00 - 21.00
FILMVETÍTÉS
Rádai Dániel
Józsefváros városfejlesztésért felelős alpolgármestere
Rádai Dániel várostervező-urbanista, Józsefváros városfejlesztésért és rekreációért felelős alpolgármestereként élettel teli, reziliens és kooperatív városrészekért dolgozik. Rendíthetetlenül hiszi, hogy a városokban megvan a válasz az előttünk álló kihívásokra, de csak akkro, ha a megfelelő irányból közelítünk. A Delfti Műszaki Egyetemen szerzett mesterdiplomája után nemzetközi projekteken dolgozott, erőfeszítései főként a stratégiai tervezés és a taktikus urbanisztika keresztmetszeteiben összpontosulnak sérülékeny társadalmi és fizikai környezetekben.
jozsefvaros.hu/otthon/varosfejlesztes/
Bindics Gábor
Metropolitný Institute Bratislava
Bindics Gábor dolgozott a londoni National Portrait Galleryben, és alapított néma filmeket játszó mozit Párizsban. Gábor emellett a Cultural Centre Dunaj és a Švihaj Šuhaj biciklisfutár szolgálat alapítója is. Jelenleg a pozsonyi Régi Vásárcsarnok vezetője, aktuálisan a város köztereit összefogó Ring kezdeményezésen és a Grössling fürdő felújításán dolgozik a pozsonyi Metropolitan institute of Bratislava kötelékében.
Polyák Levente
Eutropian, KÉK
Polyák Levente urbanista, kutató és várospolitikai szakértő. Építészetet, urbanisztikát, szociológiát és művészetelméletet tanult Budapesten és Párizsban, doktori fokozatát a Közép-európai Egyetemen szerezte meg. Kutatott és tanított számos európai egyetemen és New Yorkban. Urbanistaként Párizs, Bécs, Róma, Budapest és New York fejlesztési projektjeiben is dolgozott. A Kortárs Építészeti Központ tagjaként számos, a város és az építészet aktuális jelenségeit körbejáró rendezvényt szervezett. A Cooperative City platform szerkesztője és az Eutropian Research & Action társalapítója. Szakértőként dolgozik az URBACT és az Urban Innovative Actions programokban.
Tóbiás Lonci / RÉV8
moderátor
Közterületi kísérletezés Józsefvárosban
Kié az utca? Az, hogy hogyan gondolkodunk a közterületekről és azok szerepéről, folyamatosan változik. A kerületben jellemző kis lakásméret mellett különösen fontosak a közterek, ahol pihenni, közösségi életet élni, enni, játszani lehet. Az elmúlt években több olyan projekten dolgoztunk Józsefvárosban, ami valahogy másként tekint a köztérre, mint korábban. Rengeteg izgalmas helyzettel, dilemmával és olykor kudarccal találtuk szembe magunkat. De mi kell ahhoz, hogy egy ilyen projekt jól működjön? Vagy inkább kicsoda? Hogyan lehet kulcsszereplőket találni, akik megalapozhatják egy-egy projekt sikeres utóéletét? A kerekasztal résztvevőivel arról is fogunk beszélgetni, hogy civil szereplőként hogyan kezdtek bele ők maguk közterületi kísérletezésekbe, milyen tapasztalatuk van az önkormányzati együttműködések kapcsán, és hogyan látják azt, hogy mitől működhetnek jól ezek a projektek?
Petrik Bence / Népszínház Járdafeszt
Petrik Bence józsefvárosi lakos, a Népszínház Járdafesztivál szervezője. A közterület használatával kísérletező rendezvényük célja a Népszínház utca sokszínű gasztronómiájának és kulturális életének bemutatása, és ezzel az utcáról alkotott negatív előítéletek lebontása.
Kobrizsa Ádám / Mindspace
Kobrizsa Ádám 20 éve végzett a Budapesti Műszaki Egyetemen építőmérnökként. Azóta aktívan dolgozik kulturális alapú városfejlesztési projektekben, 11 éve a Mindspace Nonprofit Kft. egyik alapítója és vezetője.
Bőczén Árpád / KÖME
Bőczén Árpád, építész, örökséginterpretációs szakember a Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete / KÖME alapító elnöke. Érdeklődésének középpontjában az építészet és a táj kulturális, művészeti és társadalmi vonatkozásai állnak. Az egyesülettel idén kezdett bele több józsefvárosi köztér kísérletbe: elkezdett kialakítani egy nyitott helyet a Népszínház u. 26-ban, mikroparkot nyitott a RÉV8-cal együttműködésben és birtokba vett egy Népszínház utcai telefonfülkét.
Ongjerth Dániel / 11_11
Ongjerth Dániel kulturális menedzser, tanulmányait a Pázmány bölcsészkarán és a berlini Freie Universitäten végezte. Pályáját a Tűzraktárban, a 2000-es évek egyik legnagyobb hatású kulturális ingatlan revitalizációs projektjében kezdte, itt találkozott azzal, hogy a kultúra egész városrészek sorsát fordíthatja jobb irányba. Később ebben a szellemben szervezte a Fogasház Kulturális Befogadóteret. Mátyási Péterrel és Pap Lénárddal 2012-ben fogtak bele a 11_11 műteremhálózatának kiépítésébe XI. kerület tulajdonában lévő, régóta üresen álló ingatlanaiban, 2022-ben a VIII. kerületi ingatlanokat is használatba vettek. Dániel emellett dolgozott az INDA Galéria vezetőjeként, valamint részt vesz a Margit-negyed program kidolgozásában és megvalósításában.
Biczók Péter / RÉV8, Város és Mobilitás Intézet
Forgalomcsillapítás a Magdolna negyedben
A közterületek legnagyobb részét közlekedésre tartjuk fenn. Miközben a lakosok fákat, kényelmet, egészséges életteret kívánnak, a legnagyobb teret mégis a közlekedési rendszernek adjuk. A jelenlegi közlekedésmérnöki tervezés nem megtűri ezt a gondolkodásmódot, hanem kiszolgálja: az az elsődleges, hogy autóval el lehessen férni, le lehessen parkolni, aztán utána - ha marad hely - akkor gondolhatunk járdára, kerékpározásra. Az infrastruktúrát meghatározza a jogrendünk, ami hatással van nyelvezetünkre és a bevett gyakorlatainkra is. Egyirányú utcákról beszélünk, pedig gyalogosan, rollerrel, kerékpárral több irányú egy utca, és táblákat helyezünk ki a gépjárművezetők számára a gyalogos terület rovására. Ha pedig ránk dudálnak, összerezzenünk.
Mit valósítottunk meg Józsefvárosban forgalomcsillapítás néven? Milyen a szabályok kötnek minket, amik a közlekedést, és nem az elérést helyezik előtérbe? Csökken a forgalom, vagy csak áthelyeződik? Milyen mintákat érdemes követni, és mire számíthatunk a következőkben?
Szabó Gábor / Budapest Közút
Budapest Közút műszaki vezérigazgató-helyettese. A társaság irányítása alatt álló szervezete felelős a fővárosi kezelésű utak kezeléséért, üzemeltetéséért, valamint a főváros teljes területén a forgalomtechnikáért beleértve aforgalmi rendet, a burkolati jeleket, a KRESZ-táblákat és jelzőlámpákat.
Molnár Berta / BKK
Berta urbanistaként a BKK Infrastruktúra és köztérhálózat fejlesztés csapatát erősíti, ahol építőmérnök, közlekedésmérnök, tájépítész és városépítész kollégáival együtt azért felelnek, hogy a Budapest utcái és közterei a város- és közlekedésfejlesztési stratégiai céloknak megfelelően alakuljanak át, mint a fenntarthatóság, élhetőség, közlekedésbiztonság, emberközpontú tervezés, hozzáférhetőség.
Biczók Péter / RÉV8, Város és Mobilitás Intézet
Emődy Barbara / Magyar Kerékpáros Klub
Emődy Barbara építőmérnök, diplomája megszerzése után 25 évig úttervezőként dolgozott, majd 2 évvel ezelőtt döntött úgy, hogy a civil szférában folytatja munkáját, ahol a fenntarthatóságért és az élhető városokért fog küzdeni. Ebben szerepet játszott, hogy a Kertészeti Egyetem tájépítész szakára is járt, ahol megismerte az emberközpontú tervezést. Jelenleg a Magyar Kerékpárosklubnál mérnökként dolgozik.
"Őszintén hiszek a klub jelmondatában, amely magába foglalja az én célomat is: »Ahol jó kerékpározni, ott jó élni«*."
* idézet László Jánostól, a Magyar Kerékpárosklub volt elnökétől
Bereczky Ákos / Értékterv Kft.
moderátor
Bereczky Ákos, építőmérnök. Korábban évekig Budapest kerékpáros stratégiai koordinációjával foglalkozott a BKK-nál és Budapest aktuális kerékpárfogalmi főhálózati tervének egyik készítője. Jelenleg az Értékterv Kft. mikromobilitási szakértője. A gyalogos- és a kerékpárközlekedés magyarországi és budapesti történetének továbbá az iskolai mobilitási szokások kutatója.
Győrfi Dániel / RÉV8
Mikroparkotól a Déri Miksa utcáig
moderátor
Mikroparkotól a Déri Miksa utcáig
Az utóbbi években úgy tűnik, a környezeti disztópiák világa elkezdett beszivárogni a mindennapjainkba. A villámárvízek révén egyre többször válik Nagykörút kanálissá, nyaranta pedig aki csak tud, vidékre menekül a hőguta elől. Az ökologiai válságtünetek tudatosabbá teszik a városlakókat: a klímavédelem fogalmát egyre inkább az adaptáció, tehát az alkalmazkodás diskurzusa veszi át, sokat hallunk méhlegelőkről, minierdőkről és esőkertekről, és egy-egy fakivágás lassan vállalhatatlan politikai kockázattá válik.
De hogy lesz a miniprojektekből rendszerszintű átalakulás? Elég-e a zöldítés, vagy ennél komplexebb gondolkodásra van szükség? Van még elég időnk, hogy felkészüljünk ezekre a válságokra, vagy inkább szabaduljunk meg a belvárosi lakásunktól, amíg még ér valamit? El tudunk-e képzelni egy ellenállóbb várost, ami kibírja a megpróbáltatásokat?
A beszélgetésen megkeressük a klíma reziliens Budapest már megvalósult darabkáit, és megpróbáljuk belőle összeilleszteni a jövőálló várost. Ezután pedig megtárgyaljuk, hogy kiknek az együttdolgozása kell ennek az eléréséhez: mi az, amiben jól állunk és miben fejlődhetnénk még?
Pápai Veronika / Openspace Kft.
Az OpenSpace Kft. vezető tervezője. 12 évig dolgozott a FŐKERT Nonprofit Zrt. tervezőirodájában, ahol a zöldfelületekkel kapcsolatos valamennyi szakterület működését és problémáit megismerte. Itt értette meg, hogy tervezőként szem előtt kell tartani, mennyi tényezőtől függ a zöldfelület megvalósulása és utóélete. Egy park, egy élő rendszer, nem csupán a tervlapon megjelenő forma-játék. Az ökológiai szemléletű tervezés célja, hogy a lakossági igények, az üzemeltetői lehetőségek és az ökológiai adottságok összehangolása után kvázi önfenntartó rendszerek jöjjenek létre. A zöldfelületek ezáltal nemcsak vizuális és rekreációs élményt nyújtanak majd, de ökológiai, klimatikus és infrastrukturális hatásuk is jelentős.
Fülöp Bence / Trinity Enviro Kft.
Fülöp Bence a Budapesti Műszaki Egyetemen végzett környezetvédelmi, vízgazdálkodási és klímaváltozási rendszerekre specializálódott építőmérnök. Különböző pozíciókban a világ öt földrészén dolgozott. Főként döntéselőkészítő dokumentumokat készített hazai kormányzati, és nem kormányzati szervezeteknek, számos uniós szervezetnek, a Világbanknak, a UNDP-nek és nagy nemzetközi cégek részére. Vezetett multidiszciplináris kutatást a Balaton klímaadatív jövőképének megalkotása érdekében, a szabadonbalaton kezdeményezés alapító tagja, a Trinity Enviro és az Alkamazott Víztudományi Intézet ügyvezetője. A MTA-BME Fenntartható Technológiák Nemzeti Program kutatója, jelenleg többek között a budapesti csapadékvízgazdálkodás klíma állékonnyá tételén dolgozik.
Bardóczi Sándor / Budapest főtájépítésze
Budapest főtájépítésze. Táj- és kertépítészmérnök diplomájának megszerzése után tervezőként dolgozott számos projekten, többek között a Tokaj-Hegyalja világörökségi területté nyilvánításán, a Szigetköz és a hazai Duna szakasz rehabilitációs tervein. Dolgozott Budapest, Sopron, Eger, Vecsés, illetve Miskolc településrendezési tervein, Integrált Településfejlesztési Stratégiáiban. Vezető tervezője volt a Polgár, Kálvária-domb és a Máriagyűdi kegytemplom és zarándokhely környezetrendezésének. Vezetőségi tagja volt a Magyar Építész Kamara Táj-és kertépítész tagozatának és a Levegő Munkacsoportnak. Szakíróként, szerkesztőként megjelent az Építészfórum hasábjain. A Budapesti Corvinus Egyetem címzetes egyetemi docensi címet adományozott számára a tájépítészeti felsőoktatásban óraadó tanárként való munkájáért. Szakírói munkásságát 2012-ben Ezüst Ácsceruza-díjjal, szakmai munkáját 2022-ben Év Tájépítésze-díjjal ismerték el.
Tatai Zsombor / BFVT
Tatai Zsombor tájépítészmérnök, a Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft. környezettervezési irodájának vezetője. A Fővárosi Önkormányzat feladatkörébe tartozó településfejlesztési és rendezési tervek zöldfelületi és tájrendezési szakterületi munkarészeinek elkészítése mellett több olyan ágazati jellegű stratégiai terv felelős tervezője, mint például a Radó Dezső Terv (Budapest Zöldinfrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akcióterve), a Budapest klímastratégiája, és az Óbudai-sziget stratégiai tervei. A stratégia tervezés mellett kisebb léptékben is foglalkozik a közterületek klímaadaptív felújításának kérdéseivel. Legújabban a VI. kerületi Csengery utca Stockholm módszerű fatelepítésének tervezésekor és a készülő, szivacsváros témájú Zöldinfrastruktúra füzet készítésében keresi kollégáival az újabb megoldásokat a klímaváltozás kihívásaira.
Gerencsér Lilla / RÉV8
Részvétel a városfejlesztésben: eszköz vagy cél?
Tök jó, de ne itt! Ha nem is szó szerint, de többször kaptunk már hasonló visszajelzést józsefvárosi kisebb-nagyobb beavatkozásunkra. A város mindig valakinek a hátsó kertje is egyben, de mit tehetünk, hogy tovább lépjünk ezen a hozzáálláson? A részvétel a válasz, az elérendő cél vagy egy eszköz, hogy jobban megértessünk magunkat és megértsünk másokat?
Mindannyian egyet értünk abban, hogy fontos a részvétel, a módja viszont különböző lehet a beavatkozás súlyától, léptékétől és időtartamától függően. A szakmai szempontok sokszor viszont szembe találják magukat az alapos bevonáshoz szükséges idő és energia igénnyel. Attól függően, hogy kit kérdezünk, nagyon különböző válaszokat kaphatunk arra, hogy mit jelent számára a részvétel, arról pedig még inkább, hogy kitől, mit, mikor érdemes megkérdezni? Meghívott előadóikkal arról is fogunk beszélgetni, hogy saját munkájukban milyen szerepe van a részvételnek, és hogy hogyan lehet fejleszteni a részvételi folyamatokat?
Udvarhelyi Tessza / Józsefvárosi Közösségi Részvételi Iroda
Udvarhelyi Tessza kulturális antropológus és környezetpszichológus, számos civil szervezet alapítója (A Város Mindenkié, Közélet Iskolája). 2019 óta a Józsefvárosi Önkormányzat Közösségi Részvételi Irodáját vezeti, melynek célja az önkormányzat és a lakók közötti viszony átalakítása és a helyi demokrácia fejlesztése.
Horváth Betti / meet
Horváth Betti, a meet perspectives service designere. Tájépítészként részvételi tervezésben szerzett tapasztalatai után kezdett el mélyebben foglalkozni a design gondolkodás módszerével. Foglalkoztatja a service design eszközeinek várostervezésben való alkalmazása a klasszikus tervezési folyamatok megkérdőjelezésére, a lakosok- használók igényeire szabott városok és szolgáltatások tervezése.
Kovács Bendegúz / BKK
Kovács Bendegúz 2022 szeptemberétől részvételiségi szakértőként kezdte munkáját a BKK-nál. Tanulmányait regionális és környezeti gazdaságtan szakon végezte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Karriere kezdetétől a városfejlesztés és a kommunikáció határterületeivel foglalkozik. Dolgozott zöldfelület-örökbefogadási programokon, és európai uniós kutatás-fejlesztési projekteken. Szervezett városi tematikus sétákat a budapestieknek, segített multinacionális cégek sajtókommunikációs feladataiban, és nagy állami infrastrukturális beruházások társadalmasítási folyamatait koordinálta. Célja, hogy tapasztalataival hozzájárulhasson a BKK társadalmi kapcsolatainak erősítéséhez, továbbá, hogy minél több budapesti és fővárosba érkező számára legyen vonzó és versenyképes a fenntartható közlekedési módok széles tárháza.
Bindics Gábor
Metropolitný Institute Bratislava
Bindics Gábor dolgozott a londoni National Portrait Galleryben, és alapított néma filmeket játszó mozit Párizsban. Gábor emellett a Cultural Centre Dunaj és a Švihaj Šuhaj biciklisfutár szolgálat alapítója is. Jelenleg a pozsonyi Régi Vásárcsarnok vezetője, aktuálisan a város köztereit összefogó Ring kezdeményezésen és a Grössling fürdő felújításán dolgozik a pozsonyi Metropolitan institute of Bratislava kötelékében.
Kurucz Olívia / RÉV8, UFLab
Építészként vallom, hogy a városok az emberekért vannak és feladatom megteremteni a köztük lévő kapcsolatot. Munkám minden területén a város és az egyén viszonyát keresem: teszem ezt tervezői szerepben, részvételi tervezésekben, oktatói, kutatói, önkormányzati és egyesületi tevékenységemben egyaránt. A jelenlegi párbeszédhiányos környezetben fontosnak tartom olyan közös platformok létrehozását, amelyek elősegítik a város szereplői közötti párbeszédet, ezért DLA doktori disszertációm és a BME UFLab kutatóműhely keretein belül játékosított eszközöket fejlesztek az urbanisztikai részvételi tervezések elősegítésére.
moderátor: Polyák Levente / Eutropian, KÉK
Salamon András Városlakók c. filmje
© 2023 Rév8 Zrt. | Minden jog fenntartva
© 2023 Rév8 Zrt. | Minden jog fenntartva